Stil nedir?

Moda kısmını hallettiğimize göre stile geçebiliriz.

Tek tanıma bağlı olmayan bir kavram olan stil, belirli sınırlar çizgisinde yapılan belirlemelerle oluşur. Toplumlar özelinde değil bireyler özelinde şekillenir. Kişilerin kendilerini dışarıya yansıtabilmeleri ile alakalı olarak değerlendirilen özelliktedir. Stilde; vücut yapısı önemli olduğu kadar ruh da önemlidir. Dışarıya aktarılan mesajlar için hem kıyafetler hem de aksesuarlar bu durumda söz sahibi olur. Modaya uyum sağlamak anlamına gelmeyen stil, bireyleri anlatan parçaların tercih edilmesi anlamını taşır. Tamamen özel olarak belirlendiğinden dolayı kişilerin kendilerini ifade etme tarzlarından biridir. Stil, tamamen özgün olduğundan dolayı bireylerin kendi seçimlerinden oluşan bir ifade tanımına sahip olur.

Stil Sahibi Nasıl Olunur?

Stil sahibi olmak isteyen çok sayıda kişi bulunuyor olsa da, gerçekten stile sahibi olan insan sayısı oldukça azdır. Stil bireylerin kendilerini tanımalarına yönelik olarak en önemli detaylardan biri olarak tanımlanır. Kıyafet seçimlerinin yapılması aşamasında moda gerekliliklerine uygun olarak değil sadece beden ve ruhun uyumunu sağlamak adına yapılan seçimler, stil sahibi olmanın başlıca şartlarıdır. Bireylerin kendilerine verdikleri cevaplar sonucunda stilin oluşturulması mümkündür. Modayı takip etmek anlamına gelmiyor olduğundan dolayı özgün seçimlerin yapılabilmesine olanak sağlayan bir kavramdır. Stil sahibi olmak için; zevklerin tanınması, beden hatlarının bilinmesi ve renklerin tercihi ayrıcalıklı şekilde yapılmalıdır. Bireysel tarz sadece kıyafetlerle sınırlı kalmayarak, stilin belirlenmesinde; saç kesimi, aksesuarlar ve makyaj gibi detaylarla genişletilir.

stil

Şık Stil Oluşturma

Şık stil oluşturmak için geneli takip etmek yerine tamamen özgün seçimlere yönelmek doğru seçenek olur. Stil, tamamen bireylerin kendilerine özel yaptıkları tercihler anlamına geldiğinden dolayı bu detay son derece önemlidir. Seçilecek olan kıyafetlerden başlayarak diğer detaylara kadar ulaşan tercihler bütününde, tamamen belirlenen konseptin ayrıcalıklı olması detayı beklentiler arasında yer alır. Şık stil oluşturabilmek adına dikkat edilmesi gereken başlıca kurallar; mevsim gereklilikleri, aksesuar seçimleri, uygun beden kıyafetler ve yapılacak olan kombindir. Bir başkası tarafından oluşturulan görünümün birebir olarak kopyalanması stil oluşturma anlamına gelmez. Şık bir stil elde etmede bireysel olarak yapılacak yorumların tamamı büyük öneme sahiptir. Her biri bağlantılı kavramlar bütünü sonucunda şık stilin oluşturulması mümkündür.

stilnedir

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here