Grand Budapest Hotel

Aslında her şey nostaljik bir parfüm şişesinin pıs sesinin ardından dağılan koku taneciklerinin bir anda atmosferi seneler önce götürmesi ile başlamış gibi… Sonbahar tonlarının tadını çıkartmanın en keyifli yolu; Büyük Budapeşte Oteli !

Elinde bir kitap ile bir yazar anısına yapılmış olan anıta yaklaşan bir genç kızın okuduğu kitabın sayfalarından sürükleneceğiniz Büyük Budapeşte Oteli filmi Alp Dağlarında yer alan Zubrowka Cumhuriyeti adındaki aslında var olmayan bir ülkede geçiyor. Döneminin en iyileri arasında yer alan Büyük Budapeşte Oteli savaş dönemi sonrasında bakımsızlıktan harap hale gelmiştir. Bu harabat ziyaretçileri de etkilemiştir ve otelin misafir ettiği konuk sayısı oldukça azalmıştır.

grand_budapest_otel

Yazar bu mistik atmosfere sahip Büyük Budapeşte Otelindeki ziyareti esnasında otelin hikayesini merak ederken hikaye hiç beklemediği bir anda karşısına çıkar ve otelde tesadüfen karşılaştığı otel sahibinden derin, etkileyici ve yüzleri gülümseten hikayeyi otelin restoranında bir akşam yemeği esnasında dinleme fırsatı bulur.

1932 yılında başlayan otelin hikayesi otelin yıldızının parlak olduğu ihtişam dolu günlere uzanmaktadır. Gustave (Ralph Fiennes) otelin şatafatlı günlerinde halinden gayet memnun disiplinli bir çalışandır. Hayatını heyecan ve eğlence üzerine kurmuş olan Gustave hayatındaki kadınların güvenini ve aşkını kazanırken dengeleri kolayca sağlamaktadır. Hayatındaki kadınlardan biri olan Madam Céline Villeneuve Desgoffe und Taxis’in yine bir Büyük Budapeşte Oteli ziyareti sonrasında evinde sırrı açıklanamayan şekilde ölü olarak bulunduktan sonra kameralar otelin dışına çıkmaktadır.

Film esnasında tanışacağız sürpriz karakterin kalplerinize sımsıcak şekilde dokunacağına eminim.

büyük_budapeste_oteli

Filmin afişini ilk gördüğümde aklımda canlanan manzara Budapeşte’de Tuna nehri kenarında yürürken kafamı kaldırıp kale ile göz göze geldiğim andaki gibiydi. Fakat kafamda resmettiğim manzaranın aksine filmin her köşesi Almanya’da çekilmiş.

2013 yapımı olan Büyük Budapeşte Oteli filmi Almanya ve İngiltere ortak yapımı olması ile dikkat çekerken Büyük Budapeşte Oteli filminin ilham kaynağı Stefan Zweig’ın notlarıdır. Büyük Budapeşte Oteli filminin yönetmeni ise Wes Anderson’dur.

Yüksek IMDB puanına sahip Büyük Budapeşte Oteli filminin bu puanı tamamen hak ettiğini söylememek filme haksızlık olur.

İyi seyirler dilerim.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here