Moda nedir?

Hadi bakalım dönelim başa.

Sahi, neydi moda?

Rengin size ince ince anlatsın…

Moda, en genel tanımıyla toplumlarda ortaya çıkan giyim tarzları olarak özetlenebilir durumdadır. Sadece kıyafetle sınırlandırılmayarak; sanat, mimari, edebiyat, yemek ve genel davranış anlamında geniş yelpazede değerlendirilebilir durumdadır. Etkinliği belirli süre boyunca devam eden toplumsal beğeni bulunan her şey moda olarak tanımlanabilir durumdadır. Modayı sadece kıyafetlerle sınırlamak yanlış bir tutum olarak değerlendirilir. Hayatın çok yönlü alanında modanın yüzünü görebilmek mümkündür. Makyaj modası, müzik modası veya diğer farklı örneklerle çeşitlendirilebilmesi değerlendirilebilir. Genel itibariyle giyim tarzı şekilde basite indirgeniyor olması, moda için yeterli bir tanım hiçbir zaman olmaz. Moda bundan çok daha farklı olarak çok yönlü kategorileri içerisine alıyor olmasıyla her kategori özelinde ayrı şekilde değerlendirilir.

Moda Kimler İçindir?

Moda, genel olarak toplum içindir. En çok karıştırılan konulardan biri de sadece burjuva kesime ait olarak değerlendirilmesidir. Ancak günlük hayatın her anında moda birbirinden farklı konular üzerinden örneklendirilebilir durumda olur. Toplumsal açıdan genel olmasının yanı sıra hem erkek hem de erkekler için kabul edilir. Modanın asıl amacı farklılıktır. Kıyafetler başta olmak üzere diğer tüm ürünlerin ayırt ediciliği temel hedefi oluşturur. Moda akımları farklı sebepler dolayısıyla ortaya çıkabilir. Süreklilik eğilimine sahip olsa da modanın değişim göstermesi kısa zaman dilimlerinde görülebilir durumdadır. Moda sürekli devam eden bir kavram olmakla beraber, moda içerisindeki değişkenler ürün kaynaklıdır.

beautiful-1845572_1920

Modanın Etkilendiği Konular Neler?

Moda pek çok sektör için belirleyici bir unsur olduğu gibi aynı zamanda farklı sebeplerin etkisi altında kalabilme durumuna da sahiptir. Etkilendiği konu başlıklarının her biri, özel detayların belirlenmesinde rol oynar.

Ekonomi

Her alanda kendisini gösteren moda için etkileyici en önemli faktörlerin başında ekonomi geliyor. Toplumlarda mevcut olan ekonomik durum moda anlayışı özelinde değişimler yaşanmasına yol açabilir.

Teknoloji

Günümüz çağında yaşanan teknolojik gelişmeler moda için belirleyici unsurlar olarak kabul edilir. Yeni akımların oluşması için özellikle teknolojinin tüm detaylarından etkilenebilme durumu söz konusu olur.

Medya

Pek çok konu için kilit noktalardan biri olan medya, moda için de aynı seviyede etkileyici role sahiptir. Özellikle sosyal medyada mevcut olan rol modeller modayı belirler.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here