Dijital Habitat

e_ticaret

Alan adı (domain name) seçerken dikkat edilmesi gereken kurallar,
Uzun zamandır aklımda olmasına rağmen ancak klavyeye(kaleme) alabildiğim bir konu, dijital adres. World Wide Web içerisinde edindiğimiz konumu, IP adresi anlatımlarından kurtararak anlatmamızı sağlayan alan adları ziyaretçilerimizin bizlere kolayca ulaşmasını sağlar. Öte yandan alan adımızın arama hacmi yüksek ve akılda kalıcı ise başarıya ulaşmak çok da zor değildir.

Alan adı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar;

1. İlişkililik
Alan adınız web sitenizin içeriği ile ilişkili olmalıdır. Burada kitabı kapağına gore yargılamıyoruz ama kitabın adını içerikle eşleştirmeyi göz önünde bulunduruyoruz.
Kelime Hacmi Araştırması
Kullandığınız alan adında yer alan kelimelerin arama motoru prestiji önemlidir. Arama hacmi ne kadar yüksek ise arama motorları sizin sitenize o kadar önem verecek ve “önden siz buyrun” diyecektir.

2. Akılda Kalıcı
Eğer ziyaretçilerinizin sitenizin müdavimi olmasını istiyorsanız alan adınızın akılda kalıcı olmasına dikkat ediniz. Otobüste, metroda ayaktayken bir başkasının ekranından sizin web sitesinizi “dikizleyen” birisi alan adınızı aklında tutabilmeli ki oturduğunda size ziyaret edebilsin.

3. Sembollerden Kaçınmak
Alan adınızın söylem akışını bozmamak için tirelerden kaçının. Örneğin Bolu Çikolata firmanızın dijital alan adını www.e-bolucikolata.com şeklinde tanımladınız. Yer aldığınız bir toplantı anında web sitenizi ifade ederken “etireboluçikolata” ziyaretçilerinizin bir kısmı çoktan Tirebolu’ya gitmiş olabilir.

4. Uzunluk
Alan adınızın akılda kalıcı olması hususuna değinmiştik. Alan adınızı çok uzun ve detaycı seçmekten kaçınmalısınız. Kısa, öz, özgün ve sizi ifade eden alan adı seçimi yapmanız faydanıza olacaktır.

5. Alan Adı Uzantısı
Profosyonellik siteniz için ön planda ise ilk tercihiniz .com uzantısı olmalıdır. Bunun yanında çok istediğiniz alan adının .com hali dolu ise .net .org tercih edilebilir diğer seçeneklerdir. Taklitlerinizden sakınmak için de aldığınız alan adının .com uzantısının yanısıra .net ve .org uzantılı hallerini de almanızı tavsiye ederiz. Siz .com üzerinden prestij sahibi olurken bir başkası aynı alan adını .net olarak kullanarak sizin prestijinizi sarsabilir.

Ayrıca .istanbul ve .ist uzantıları da ön tescile açıldı. Eğer sizin de içeriğiniz İstanbul ile uyumlu ise alan adı uzantısını .istanbul veya .ist olarak seçebilirsiniz.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here