Yeni Medya ve Renkler

yeni-medya-renkler

Duygularımızı ortaya çıkaran ve davranışlarımızı yönlendiren renkler dünyamızı tanımlıyor.  Gün içerisinde yüzlerce renk tonunu süzgecimizden geçiyor ve her bir ton aslında bilinçaltımızı etkiliyor. Koku ve tat almanın yer almadığı dijital dünyada renkler başat rol oynuyor. Renkler internet sayfalarında tüm görsel öğeleri birbirine bağlayan iletişim aracıdır. Dikkat çekebilme ve bilinçaltı mesajları ile yönlendirme yeteneğine sahip renkler bireylerin satın alma kararlarını etkiler iken sitede daha fazla kalmasını sağlıyor.

Tasarımda kullanılan renkler kadar beyaz alanların da etkisi büyüktür. Renkler önemli özellikleri vurgulamak için kullanılabilirken, beyaz boşluk kontrast oluşturarak gözler için bir mola sağlar. Canlı renk tonları dikkat çekici olmasının yanı sıra renk ve kontrast oranı doğru şekilde orantılanmamış ise karışıklığa sebep olacaktır. Bu karışıklık estetik açıdan da hoş olmayabilir. İlk izlenimde oluşturulamayan beğeni duygusunun sonucunda bireylerde caydırıcı bir etki oluşturacaktır ki bu aşamadan sonra fareler ekranın sağ üst köşesindeki çarpı işaretine doğru süzülecektir ya da parmaklar soldan sağa doğru çekilip instagram profillerinizden çıkılacaktır. yeni-medya-ve-renkler

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise renk psikolojisidir. Evet, yıllardır bunun üzerine çok şey konuşuldu söylendi ve hatta ezberletildi. Fast food restronları neden kırmızı, bankalar neden mavi, Rengin böyle yazı yazmayı nereden öğrendi? Bu sefer durum bu kadar basit değil, yukarı paragrafta da belirttiğim gibi tat ve kokular henüz internet atmosferine sızmayı başaramadılar. Ama bu bizim pes etmemiz için bir bahane değil. Yazılarda yer alan betimlemeler ile dilediğimiz atmosferden kolayca geçebilen biz insanlar güzel renk öyküleri ile karşılaştığımızda da duygularımız yoğunlaşabilir ve kendimizi dilediğimiz noktada bulabiliriz. Burada sayfa sahiplerine düşen görev ise doğru renk hikayeleri oluşturarak bireylerin hem görsel estetiklerine hitap etmek hem de zihinlerini ufak yolculuklara çıkarmaktır!

İşte bu yüzden instagram hesabımda fotoğraflarımın arasında beyaz boşluklar yer alıyor, genel olarak profilime baktığınız da veya bir fotoğrafımı incelediğinizde gözleriniz ufak molalar ve yorulmasın diye…

Unutulmamalıdır ki, her insanın favori renk tonu ayrıdır. Ayrıca renklerin bizlere verdiği mesajlar sabit değildir. Her bilinçaltının olay örüntüsü farklıdır ve insanda uyandırdığı duygu farklı olabilir. Bu yüzden benim ana düşüncem tek bir beğenilen renge ya da tona bağlı kalmak yerine göz yormayan tasarımlar oluşturmaktır.

 

 

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here