“Yatırımcı” Miyopluğu

e-ticaret

Bir dilim pasta da ben alabilir miyim ?

Yok ya hu ! Pastadan payımı almalıyım ben !

Çocukluğumuzdan beri anlatılan şehir efsanesidir;

Karnı aç olan üniversite öğrencisi uyanıklık eder en yakın düğün salonundan adımını atar. Kimsin diye soran kadın olursa erkek tarafıyım erkek olursa kız tarafındanım demektir planı. Fakat bilmez ki atmosferde sadece pasta kokusu aldığı salon bir sünnet çocuğuna aittir.

Akıllı telefonlar ve internet kullanımının yoğunlaşmasıyla son zamanlarda artan ivme ile hareketlenen elektronik ticaret pastasından payını almak isteyenlere ya da elindeki plastik tabaktan pasta dilimini yemeye çalışan yatırımcılara gelsin bu yazım.

-Ağbi temiz sektör, akarı kokarı yok. Siteyi bizim Yaşar ağbi’ye yaptırırız, zaten gün boyu internet başında oturuyor. Bize de bir site yapsın, 500 TL ona para versek, 1000 TL de mal için ayırsak..-

Cümlelerin devamını getirmeyi klavyem kaldıramayacak.

Son zamanlarda bu asimetrik bilgi ile sektöre sızan onlarca çaylak elektronik ticaret ve yatırımının 1 TL’sini dahi harap eden ileriyi ve içinde bulunduğu süresi analiz edemeyen yatırımcıların bu yanlış hareketlerinden dolayı miyop olduklarını düşünmeden edemiyorum.

Bizler sektörde dirsek çürütürken yaptığımız işin bu denli hafife alınması akabinde alan adlarının fiyatlarının şişmesi ya da ulaşılmaz hale gelmesi ya da sosyal medya üzerinden yayılan bilgiler asimetrik bilgi sorununun zeminini oluşturmakta. Zeminleri sağlam olmadığı için sunmaya çalıştıkları hizmet yetersizliklerinin doğurduğu güvensizlik sorunu işlerini hakkı ile yapmaya çalışan elektronik ticaret firmalarının müşteri ilişkilerini zedeleme yolunda ilerlemektedir.

Öte yandan sadece müşteri çekmek amaçlı özellikle tesettür giyim ürünleri satan firmaların “dini” terimler yahut kelimeler içeren alan adlarına sahip olması ise yeter dedirten cinsten.

Elektronik ticaret; globalleşmenin bir adımı olarak mükemmel müşteri hizmetlerini ve doğru bilgiyi sırtında taşır.

Bir yatırımcı olarak karar verirken lütfen hizmet kalitesini göz önünde bulundurarak kolay para kazanmaktan ziyade ulaşılabilirlik konusunda katalizör görevinin elektronik ticaret firmalarında olduğunu unutmayalım.

Elektronik ticaret yüz yüze etkileşimin olmadığı güvene dayalı bir sektördür. Eğer yatırımcı miyopluğu probleminiz var ise sağdaki müşteriyi sola daha yakın veya bulanık görebilirsiniz. Tarihten süregelen ticaret alışkanlığının müşteri memnuniyetine dayandığını hatırlatarak sektörel analizi doğru bir şekilde yapmanızı umut ederim.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here