Whiskey Tango Foxtrot

whiskey-tango-foxtrot

Kendinizi hiçbir deniz kenarında otururken denizin ötesinde neler olduğunu düşünürken buldunuz mu? Diğer ülkelerde hayatın nasıl olduğunu… Medyada bize gösterilenden öte bir hayatın varlığını hepimiz kabul ediyoruz ve ancak yerli arkadaşlarımızdan bilgi edinebiliyoruz. Bazen her ülkeden arkadaş sahibi olmaya fırsatımız olmuyor ve bilmediklerimiz sadece bir ekrandan öğrendiklerimiz ile kalıyor.

Afganistan, bundan 3 yıl önce tanıştığım Afgan arkadaşlarım vasıtası ile gerçekten sosyal hayatını detaylı sorular sorarak öğrendiğim bir ülke idi. Üzerine günlerce düşündüğüm medyada gördüklerim ile karşılaştırmalar yaptığım ve hep bir gün gidip görmek, şehri yaşamak istediğim yer; Kabil.

İran, Afganistan, Pakistan ilerlemek bir süre Hindistan’da dinlenmek…

Filme yansıyan biraz eğlenceli biraz düşündüren sahneleri ve bugüne kadar duyduklarım. Bir an ben de gazeteci olsaydım da gitme fırsatım olsaydı dedim.

2016 ABD yapımı olan Whiskey Tango Foxtrot filminin komedi türünü de kapsadığını sunmaları şaşırtan cinsten. Filmin bir kısmının eğlenceli olmasından mı yoksa ironi mi var? Hala anlayamadığım noktalardan bir tanesidir.

Amerikalı bir gazeteci olan Kim Baker’ın görev için gittiği Afganistan ve Pakistan’da yaşadığı olayları anlatan film, bir yandan Afganistan ve Pakistan sosyal yaşamı ve Amerika kültürü arasındaki farklılıklara dikkat çekerken diğer yandan da gerçek hayatlar arasındaki farklılıkları, medya ve günümüz ekranlarından yansıyanları karşılaştırmaya pencereler açıyor. Afganistan ve Pakistan ülkelerinde kadının yaşamının zorluklarını ön plana çıkarmak isteyen film doğu batı karşıtlığını eğlenceli bir dil ile ele almaya çalışırken merakları uyandırarak filmi akıcı hale getirmeyi amaçlamışlar.

whiskey-tango-foxtrot

Tina Fey’in başrol oyunculuğunu üstlendiği Whiskey Tango Foxtrot filmi Kim Baker’ın tecrübelerini anlattığı The Taliban Shuffle: Strange Days in Afghanistan ve Pakistan kitabından uyarlanarak sinema sahnesine aktarılmıştır.

Filmi izlemeden önce olumsuz yorumları okumuştum ama film afişinin bende uyandırdığı merak ve Afganistan’a olan sempatim filmi izlememe ve yazmama sebep oldu.

Eğer farklılıkların perdesini aralamak istiyorsanız ve bakış açısı farkından faydalanarak olayları gözlemlemeyi hedefliyor iseniz vaktinizi ayırıp bu filmi izleyebilirsiniz.

Maalesef Whiskey Tango Foxtrot filmi benim mutlaka izlenmesi gerekenler listeme girmedi.

Kadın meselesinin doğu batı farklılıklarının filmdeki kadar keskin hatlara sahip olmadığına dikkat çekmek istiyorum.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here