Ucuza Gezmek Mümkün

Bir insanın her canı sıkıldığında oturup gezi fotoğraflarına bakar mı? Ben her canım sıkıldığında bakıyorum. Elin parmak sayılarını hatta eklem sayılarını aşan onlarca gezim olmuş! Tabii ki benim de favori şehirlerim var; Barcelona. Neyse konudan uzaklaşmadan asıl meseleye dönüyorum. Gezilerimden edindiğim tecrübelerim ile ucuz seyahatin mümkün olduğunu göstermek istiyorum.

Erken Rezervasyon Farz Oldu!

Artık reklam sloganı haline gelen erken rezervasyon ikilisi özellikle uçak biletlerinde iş görüyor. Buradaki ucuzluğun sebebi risk satın alıyor olmanız. Şimdi Yıldız İktisat günlerime dönüp size uzun uzun bunu anlatıp konuyu bölmek istemiyorum.

Fakat geçmiş tecrübelerim arasında son dakika biletleri de var. Canım sıkıldıkça Skyscanner’da vakit geçirdiğim doğrudur. Bazen öyle bir an geliyor ki akşama çok ucuz bilet bulabiliyorsunuz. Muhtemelen birileri son dakikada rotasını değiştirdiği için uçak boş koltukla devam etmek istemediği için böyle oluyor. Bence bu fırsat da bir gün doğumu manzarası izlemek için akşam git sabah dön planları yapmanızı sağlayabilir. Benim gün doğumu favori manzaram Nemrut Dağı gezimde çizilmişti.

Şehri Tanı, Ucuzu Yakala

Ben gezilerim esnasında biraz daha şehrin tadını çıkarmaktan yana olduğum için sürprizlerle karşılaşmak için önden çok fazla araştırma yapmıyordum. Ta ki Venedik seyahatime kadar… Bir gece oturmuşuz arkadaşlarla sohbet ediyoruz. Onlar önceden gitmişlerdi. O yüzden itina ile bana tavsiyeler veriyorlardı. Malum, beni tanıyorlar. Ben yine bir maceranın peşindeyim. Ben adalardaki otellerden birinde kalmayı planlıyordum. Bu fikrimi onlarla paylaştığımda aldığım tepkinin büyüklüğünü hayal edemezsiniz. Mestre’de çok daha ucuza kalabileceğimi ve kolayca adalara ulaşabileceğimi söylediler. Ben de “Zenginim ama enayi değilim.” düşüncesi ile Mestre’de kalmıştım. Otel ücretine de kendime saat alıp dönmüştüm Venedik’ten. Sonradan anladım ki çok okuyanlar daha iyi biliyor. İtiraf etmeliyim şu anda bu araştırmaları yapacak vakit kalmıyor.

Gezdiğini Hisset; Yürü

İstanbul’da her anım taksilerde geçerken gezilerde yürümeyi tercih ediyorum. Bu yürüme seansları dar sokakları, mahalle kültürünü ve daha birçok detayı keşfetmemi sağlarken taksi parasından tasarruf etmemi sağlıyor. Burada unutulmaması gereken bazı ülkeler var, özellikle son Dubai seyahatimde sadece taksi kullanmıştım. Boğucu hava, gelişmemiş toplu taşıma… Öte yandan Dubai’de taksi ücretleri şehir diğer sektörlerdeki ücret düzeyine göre oldukça düşük. O yüzden Arap Emirlikleri’nde yürümek yerine yüzerek formunuzu koruyabilirsiniz.

O Küçük Dükkanda Yediğim Wrapin Tadı Hala Damağımda

České Budějovice’de yaşadığım dönemlerde meydanın arka sokaklarında bir wrap-house keşfetmiştim. Meydandaki süslü restoranların aksine ahşap detayların hakim olduğu minik ama sevimli bir mekandı. O sosların tadı hala damağımda! Meydanda yer alan mekanları lezzetleri ile solda sıfır bırakması ile birlikte bu minik sevimli mekandaki hesaplarda da sıfırlar solda kalıyordu, oldukça ucuzdu. Aynı deneyimi Lizbon’da da yaşamıştım. Biraz daha az üşenseydim birçok ülkede aynı deneyim sayesinde kendime bir telefon bile alarak dönebilirdim.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here