Türbanlı Giyim “Halk Söyleminde”

türban

Geçtiğimiz haftalarda katıldığım Swedish Fashion Talks etkinliğinden sonra türban algısının halk dilinden ziyade moda camiasından bireyler tarafından da yanlış anlaşıldığını anladım.

Türban kelime anlamı olarak; ince dokulu kumaştan tasarlanmış başı sıkıca kavrayan baş sargısıdır. Yani bir tür aksesuardır. Türban tanımı yapılırken boyun bölgesine atıfta bulunulmamıştır. Çünkü saç bandajı gibi geriye doğru tüm saçı kapsayacak şekilde sımsıkı saçları saklamaya yarayan bir parçadır.

türbanlı giyim

Maalesef, günümüzde başörtüsü ile türban algısı birbirine karıştırılmaktadır. Bazı çevrelerce tesettürlü kadınları ötekileştirmek adına başörtüsü kelimesinden kaçınmaları ile türban kelimesi kullanılır. Fakat başörtüsü türbandan farklı olarak öncelikle boynu da kapatmalıdır.

Bir diğer bakış açısı ise türban kelimesini modern baş örtme stillerini nitelendirmek için kullanmaktadır. Fakat başörtüsü modernleşmesi günümüzde renkler, desenler ve farklı bağlama şekilleri ile yapılmaktadır. Bu minvalde başörtüsünü geriye doğru sıkıca bağlayan kadınların tarzı türbanlı giyim olarak nitelendirilebilir.

İnanç doğrultusunda tercih edilen başörtüsü aksesuar olarak kullanılan türban ile kıyaslanmamalıdır.

Türbanlı giyim olarak nitelendirilen stil tesettür giyim ile ortak noktalara sahip olabilir. Fakat bu ortak noktalar özdeşleştirmenin yolunu açmaz.

Kıyafetinin tamamlayıcı parçası olarak bir gün türban takabilirken ertesi gün o aksesuarı tercih etmeyebilirsiniz. Kısacası türbanın saatten ya da kolyeden farkı yoktur.

Daha da ilginizi çekecek bir noktaya dayanmak istiyorum halk söyleminde türbanlı giyim aslında bir Hint giyim tarzıdır. Fakat Hint giyim tarzında türbanlı giyimi tercih edenler kadınlar değil erkeklerdir.

türbanlı hint adamModernleşme olgusu altında başörtüsünü yöresel kapalılıktan ayıran nokta ise ölçüdür. Yine bu nokta da pamuk yerine ipek kullandığı için yahut beyaz yerine siyah kullandığı için modernleşmiş bir diğer deyiş ile şehirli kadınların türbanlı giyime sahip olduğu iddia edilemez.

Üzgünüm ama hiçbir kimse benim inanç çerçevemde saygı duyarak sahip olduğum başörtümü içi boşaltılmış sadece bir aksesuar olarak kullanılan türban gibi nitelendiremez, adlandıramaz hatta yaftalayamaz. Aynı şekilde türbanlı bir kadın da kullandığı türban üzerinden yargılanamaz, türbanlı bir kadının türbanına başörtüsü muamelesi yapılıp tesettürü değiştirdikleri söylenemez. Benzer görünüşe sahip bu iki özel parçanın kullanım amaçları birbirinden çok farklıdır.

Tesettür blog sahibi Rengin Şahin bugün biraz sinirlendi.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here