Tesettür Giyim Trendi Değişirse

tesettür-instagramer

Tesettür giyim trend haline geldi, tesettür blogları çoğaldı, tesettür instagramerları doğdu. Firmalar bal tuttu.

Google algoritmasını değiştirdi. Tüm SEO çalışmaları yerle bir oldu. Bu işte bir numara olduğunu iddia eden firmalar dalga konusu oldu. Tartışmalar baş gösterdi.

Sonuç  ?

İşi bilenler yollarına devam ediyorlar.

Peki, tesettür giyim piyasası algoritmasını değiştirirse ne olacak ?

Şu anda  özenme- özendirme çabası ile ilerleyen, sosyal medya üzerinden iki adet ürün artı manzara fotoğrafı ile pazarlama stratejisi belirleyen firmalara hizmet veren tesettürlü bloggerlar yahut instagramerlar ne yapacaklar ?

Evet, şu anda neden tesettür giyim piyasasına dikkat çekiyorum diye düşünüyorsunuz. Belki de bu yüzden gözünüzde dar fikirliyim. Üzgünüm ama dar fikirli olan ben değilim !

Tesettür giyim piyasasındaki pastanın büyüklüğü anlaşıldıktan sonra bir anda türeyen bir topluluk çıktı karşımıza. Sadece giydiği kıyafetler ile bir duruş sergilemeye çalışan bir çerçeve, araya sıkıştırılmış; kitaplı kahveli fotoğraflar… “Künfeyekün” yazılı profiller… Bir de kocasının aşkısı, evladının annesi yazan profiller var ki sormayın. Neden, evlenmeden önce kimlikleri mi yoktu ? Kimlikleri evlilikle mi kazanıldı da kendilerini bu şekilde açıklıyorlar ?

Kimlik demişken aklıma geçmişte attığım bir tweet geldi.

17 Ağustos 2016 tarihinde attığım bir tweet;

Adı: Rico
Baba Adı: Enrico
Kimlik; beyaz Müslüman yükselişi ile kazanıldı.

Maalesef bu dönemde kimlik kazanan bir grup var. Ya hu ! Neredeydiniz bunca zaman ? Bizler meclislerde mikrofon alıp sesimizi duyurmaya çalışırken, bulunduğumuz ortamlarda kadın meselesine dikkat çekerken, “başörtüsü tartışmaları” varken neredeydiniz ?

Neden ürettiklerinizi değil de her gün tükettiklerinizi sergiliyorsunuz ?

Diyeceğim o ki, sektör yön değiştirip -fotoğraf paylaşımları ile pazarlama- fikrine siz dahil olamadığınız da ne olacak ?

Peşinizden sürüklediğiniz Z kuşağına nasıl örnek olduğunuzun farkında mısınız değerli tesettür instagramerları ?

Hayatı giyim-kuşam üzerine inşa ederken, kitap okumak için değil de kahve ile fotoğraf çekmek için varmış gibi davranmayın.

Okuyun, okutun.

Paylaşım yapmayın demiyorum, zihinleri daraltmayın diyorum.

Kendi zihninizi de daraltmayın. Geleceğe dair emin adımlar atın, hazırlıklı olun. Trend, bugün tesettür giyim, ama yarın ?

Tükettikleriniz ile değil ürettikleriniz ile var olun !

Bitirmeden önce henüz 12 yaşında olan yeğenim ile aramızda geçen telefon görüşmesinden bir kesit anlatmak istiyorum. Yeğenim bana ders çalıştığını ve sıkıldığını anlatırken bir anda ses tonu değişti. Ne olduğunu sorduğumda bana kadınlara seçme seçilme hakkı verildiği yazısının gözüne iliştiğini söyledi. Sorun nedir diye sorduğum da aldığım cevap şaşırtıcıydı. Hak zaten doğuştan sahip olunan bir şey değil mi hala, neden kadınları kullanarak kitaplarda yer almak istemişler ki ? Ayrıca neden farklılıklar hep kadınlar üzerinden anlatılıyor ? Bu duruma son verilmeli !

Evet, küçücük bir çocuk bunları düşünüyor. Çünkü benim evime geldiğinde etrafta gördüğü hemen her kitabın ne anlattığını soruyor ve ben de onun anlayacağı dilden anlatıyorum.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here