Ten Rengin

ten-rengi

Beğendiğimiz parçalar beden yapımız ile kusursuz uyum sağlarken bazen aynadaki yansıma bizi rahatsız eder. Kol boyu, etek boyu, omzun oturması gibi problemler mi var acaba düşünürken sonradan aklımıza renginin tenimize uyup uymadığını sorgularız. Aynı parçanın farklı rengini denediğimiz de yüzümüzün daha canlı ve güzel bir şekilde göründüğünü fark ederiz. İşte bu noktada devreye ten rengimiz giriyor. Ten rengimiz ile uyumlu parçalar bizi her daim daha canlı ve güzel gösterecektir. Ten rengimize uygun renkleri belirlemek için öncelikle cildimizin alt tonunu öğrenmemiz gerekmektedir.

Cilt Alt Tonları

Yüzün güzelliğini bir kere daha ortaya çıkaracak olan sihirli anahtar olan cildin alt tonları üç gruba ayrılır; sarı, mavi ve nötr. Cildin alt tonu ile sarışın, esmer ya da kumral olmanın bağlantısı yoktur. Sarışın bir bireyin cildinin alt tonu sarı, mavi ya da nötr olabilir.

Sarı alt tonu, warm yani sıcak alt tondur. Sıcak cilt alt tonuna sahip insanlar genellikle ela, bal rengi ya da açık kahverengi göz rengine sahiptir.

Mavi alt tonu, cool yani soğuk alt tondur. Soğuk cilt alt tonuna sahip insanlar genellikle mavi, gri, yeşil ya da koyu kahverengi göz rengine sahiptir.

Nötr olarak adlandırılan cilt alt tonu ise soğuk ya da sıcak cilt alt tonu grubuna girmeyenler için kullanılmaktadır.

cilt-alt-tonu

4 Adımda Cilt Alt Tonunu Bulmak

Damar Testi

Aydınlık bir ortamda bileklerinizin iç tarafındaki damarlarınızın renginizi kontrol edin. Eğer damarlarınız mavi görünüyor ise soğuk cilt alt tonuna sahipsinizdir. Damarlarınız yeşil görünüyor ise sıcak cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Eğer damar renginiz mavi ve yeşil arasında ise nötr cilt alt tonuna sahipsinizdir.

Altın – Gümüş Testi

Aynanın karşısına geçip sıra ile altın ve gümüş takılardan hangisinin size daha çok yakıştığını sorgulayın. Altın takılar daha çok yakışıyor ise sıcak cilt alt tonuna yani sarı cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Eğer gümüş takıların daha çok yakıştığını düşünüyor iseniz soğuk cilt alt tonuna sahipsinizdir.

Kıyafet Testi

Koyu pembe, mor, mavi, turkuaz size daha çok yakışan, sizi daha canlı gösteren renkler ise soğuk cilt alt tonuna sahipsinizdir. Eğer size yakışan renkleri kahverengi, turuncu, sarı, bej şeklinde sıralıyor iseniz; sıcak cilt alt tonuna sahipsiniz demektir.

T-Shirt Testi

Cam beyazı t-shirtler soğuk cilt alt tonuna sahipler ile mükemmel bir duruş sergilerken bej ya da fildişi tonlarındaki t-shirtler sıcak cilt alt tonuna sahipler için kusursuz bir seçim olarak durmaktadır.

Testler sonucunda kıyaslamaların her ikisinin de size uyduğunu düşünüyorsanız muhtemelen nötr cilt alt tonuna sahipsinizdir.

Cilt alt tonunuzu baz alarak kıyafetlerinizde ve makyajınızda doğru renkleri kolayca belirleyebilirsiniz.

Cilt-Alt-Tonu

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here