Sivilcelerim nasıl kurudu ?

sivilceler nasıl geçer

Ergenlikte çıkarmadığım sivilceler yoğun iş hayatında yüzümde bir anda belirmeye başladılar. Sabaha kadar proje hazırlamalar, uzun saatler süren iş geliştirme toplantıları derken her şey üst üste geliyordu. Bu durumun sonucunda da yüzümde sivilceler patlak vermeye başladı. Beyaz cildimin üzerindeki kırmızı sivilceler beni artık çok rahatsız etmeye başlamıştı ki aşağıdaki tarifi uygulayana kadar aynaya bakmaktan kaçınır hale gelmiştim. Ayrıca sivilcelerden kurtulmak için bir sürü krem kullanıp sonuç alamamışken bu ucuz karışım sivilcelerden kurtulmamı sağlamıştı.

  • 2 kapak gliserin
  • 4 kapak gül suyu
  • 6 damla çilek yağı
  • Yarım su bardağı içme suyu

Öncelikle karışımı direkt olarak fısfıslı bir şişeye hazırlayın. Çünkü bu karışım yüze püskürtme yöntemi ile uygulanıyor.

Bana bu tarifi bir arkadaşım vermişti. Eve dönerken ilk gördüğüm aktardan bir adet çilek yağı edindim. Piyasada bulunan yağların hemen hepsi aynı kalitede olduğu için bu konuda çok fazla araştırma yaptığım söylenemez. Evin köşesindeki eczaneden de edindiğim gliserin ile heyecanım git gide artıyordu. Bir an önce akşam olsa da karışımı uygulasam diye düşünüyordum. Evde zaten gül suyu olduğu için gül suyu almaya ihtiyaç duymamıştım.

Eve girdiğimde kapının karşısındaki aynaya dik dik bakıp değerli sivilceler bu sizi son görüşüm diye gülerek seslendim. Bu durum biraz komikti ama heyecanıma yenik düşüyordum.

Nereden geldiğini hatırlamadığım masamda bulunan cam fısfıslı şişenin içini bir hamlede lavaboya döktüm ve içini uzun uzun duru su ile yıkadım. Sonra içine kaynar su döküp dezenfekte etmeye çalıştım. Şişe bir yandan kururken ben de diğer malzemelerin faydalarını araştırmaya başladım.

Çilek yağının gözenekleri sıkılaştırıcı etkisi olduğunu okumak beni çok mutlu etmişti. Gül suyu ise kurutucu etkiye sahip diye yazıyordu ki bu benim şu sıralar yağlanmış cildim için en ideal parça idi.

Gliserin kelimesi ile seneler önce aldığım kremin üzerinde gliserinlidir ibaresi ile tanışmıştım. O zamanlar araştırmıştım ama aklımdan uçup gitmiş. Yeniden gliserini araştırdım ve nemlendirici etkisini de okuduktan sırtımı sandalyeye yaslayıp karışımın içindeki her bir maddenin cildim için birbiri için tamamlayıcı maddeler olduğunu fark ettim.

sivilceler nasıl geçer

Bu karışımı gece yatmadan önce uygulamak gerektiği için uyumadan on dakika önce karışımı hazırlamaya başladım. Arkadaşımın bana verdiği listede içme suyu yoktu ama ben karışımı inceltmek için içme suyu da koydum ve bu durum sorun teşkil etmedi.

Karışımı fısfıslı şişe ile buluşturduktan sonra iyice salladım maddelerin homojen olarak dağıldığından emin olduktan sonra arkadaşımın tarifi üzerine gözlerimi ve dudaklarımı sıkıca kapattıktan fısfıslı şişede yer alan bu muhteşem karışımı yüzüme doğru püskürttüm. Olduğu gibi yüzümde kalması gerektiğini söylemişti arkadaşım. Bu yüzden parmak ucumla dağıtmaya ya da cildime yedirmeye çalışmadım. Yelpaze yardımı ile yüzüme karışımı sabitledikten sonra doğruca yatağıma gidip sırtüstü yattım.

Sabah kalktığımda çok heyecanlıydım ve aynada gördüğüm manzara hayallerimdeki gibiydi. Sivilcelerim bir gecede kurumuş ve cildime parlaklık gelmişti.

Bu karışımı sivilcem olmadığı zamanlarda da bazen uyguluyorum. Yüzümdeki parıltı etkisini çok seviyorum.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here