Nadine Labaki

Lübnan kıyılarında bulduğum eşine rastlanmasının zor olduğu karmaşaların arasından parıltısı ile dikkat çeken güçlü bir kadın, nadir bulunan bir tür inci; Nadine Labaki.
Nadine Labaki 1974 yılında Şubat ayının 18. gününde hayata merhaba demiş. Saint Joseph üniversitesinde görsel ve işitsel çalışmalarda iyi bir başarı elde etmiş. 1997 yılında 11 Rue Pasteur ile en iyi kısa film ödülü kazanmış. 1998 yılında oyunculuk çalışmalarına katılmıştır. Ortadoğu şarkıcıları ile birlikte çalışmalar yürütmüştür.

nadine_labaki
10 parmağında 10 marifet kalıbını tamamı ile dolduran Nadine Labaki oyuncu, senarist ve yönetmen kimliklerini aynı sunarak izleyiciyi ekrana kitlemeyi başarırken ele aldığı konular ile doğduğu toprakları bir diğer deyiş ile Ortadoğu hakkında bilinmesi gereken gerçekleri kendine has yöntemi ile eğlenceli bir dil ile kaleme alıyor ve başarılı bir şekilde beyaz perdeye taşıyor. Kendi oyunculuk başarısının yanı sıra seçtiği oyuncu kadrolarının başarısı ve sıcaklığı ile filmlerinin atmosferi kaybolmasın diye dua ettiriyor insana. Elimizde bir güç olsa da filmin son sahnesini devam ettirme şansımız olsa dedirten cinsten. Caramel (Karamel) filminden sonra çektiği Where Do We Go Now (Peki Şimdi Nereye?) filmi ile hayallerimi bir tık tatmin ediyor. Bu başarılı iki yapıtı ile Nadine Labaki Cannes Film Festivali’nde de kendi adından söz ettirmeyi başarıyor.
Ülkesindeki dini çatışmalardan ziyade kadın meselesine odaklanıyor olması ve kadının toplumdaki yerine filmlerinde daha çok yer veriyor olması sebebi ile Nadine Labaki benim sempatimi kazanmayı başardı. Ayrıca komedinin zamansız ve mekansız bir tür olduğunu kendi filmleri ile bir kere daha ispatlıyor.

nadine_labaki
Şu anda evli ve çocuk sahibi olan Nadine Labaki’nin filmlerinin müziğini eşi yapıyor. Bir röportajında eşinin senaryo müsveddelerini aldıktan sonra Nadine Labaki evde dolanırken eşinin piyanosundan müzik yaptığını belirtiyor. Bahsettiği bu huzur dolu ortam ile başarısının kaynakları hakkında aslında ufak bir tüyo vermiş oluyor.
Aslında bir yönetmen olarak ve bir oyuncu olarak ayrı ayrı özel olarak ele alınması gereken değerli oyuncu,yönetmen, yapımcı sıfatlarına sahip Nadine Labaki her iki kategoride de gayet başarılı bir şekilde izleyici ile buluşuyor.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here