İyi Bir Gezi Planlaması

Amsterdam, The Netherlands, December 26, 2017: The Spiegelgracht in the old town of Amsterdam with the Rijks Museum in the background; Shutterstock ID 1155229210; Purchase Order: sunum; Job: ; Client/Licensee: ; Other:

Geziler, kimi zaman öğrenme amacıyla kimi zaman tamamen keyif amacıyla gerçekleştirilir. Günün sonunda hangi amaçla olursa olsun, bireysel açıdan en iyi kazanımların elde edilmesi temel noktadır. İyi bir gezi planlaması yapılması durumunda gezi boyunca memnuniyetin yaşanması mümkün olduğu gibi aynı zamanda gezi sonrasında da beklentilerin gerçeğe dönüştürülmesiyle beklenen avantajın elde edilebilmesi mümkün olur. Ön hazırlık aşamasında dikkat edilecek tüm faktörlerin önceden planlanması sayesinde, gezinin genel anlamda iyi seviyede olması beraberinde getirdiği ayrıcalıklarla beraber üst düzeyde fark yaratır. Hem bireysel hem de toplu olarak yapılacak geziler için iyi bir gezi planlaması elzemdir.

İyi Bir Gezi Planlaması Nasıl Yapılır?

Rota Belirlemesi:

Tek bir yere gidilecekse, gezilecek olan yerlerin detaylarının bilinerek gezinin genel yapısına uygun rota çizilmelidir. Birbirinden farklı yerler arasında geçiş yapılacaksa önceliklerin belirlenerek yol planının detaylı olarak hazırlanması gereklidir.

Ekipmanlar ve Eşyalar:

Nasıl bir gezi planlandığına yönelik olarak gidilecek olan yerin şartlarına uygun olarak ekipman ya da eşya planlaması yapılmalıdır. Hava durumu gibi detayların tamamı göz önünde bulundurularak gerçekleştirilecek olan planlamayla olumsuz sonuçlardan uzak şekilde rahatlıkla gezinin tamamlanabilmesi ayrıcalığı elde edilir.

Kan Grubu Notları:

Toplu olarak yapılacak geziler için her bireyin kan gruplarının toplu olarak not alınması önemli bir faktördür. Olası durumlara karşı panik durumuyla karşı karşıya kalmak yerine gezi öncesinde yapılacak planlamada yer almaları gerekir.

İletişim Seçenekleri:

İletişim için kullanılacak olan telefon ve benzeri diğer araç-gereçlerin gezi öncesinde ayarlanmaları gerekir. Belirli süre içerisinde tercihlerin belirlenerek seçimlerin yapılmasıyla iletişim konusunda yaşanabilecek sorunların tamamı aşılır.

Acil Durum Planı:

Maceraya yönelik olarak yapılacak geziler için özellikle önem taşıyan acil durum planının belirlenmesi en önemli detayların başında gelir. İyi bir gezi planlamasında her zaman muhtemel olumsuz durumlar göz önünde bulundurulur. Bu noktada acil durum planının devreye girebileceği anlarda hazır plana sahip olmak önem taşır.

Gezi için Uzman Tavsiyeleri:

Gezi üzerine uzmanlaşmış olan isimlerden tavsiyeler ve küçük ipuçları alınarak iyi bir gezi planlaması eksiksiz olarak tamamlanabilir.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here