İstifa Etmeden Önce !

is-hayati

İstifa etmek, genellikle bir anlık karar, panik, bunalmışlık hissi vb. durumlarda çalışanın ilk aklına gelen hamle olur. Sanki acil çıkış kapısı gibi görür istifa etmeyi. Günümüzde Türkiye’de yer alan acil çıkış kapısı tabelalarının “göstermelik” olduğunu hemen herkes bilir. Bu düşünce de sadece göstermelik olarak bir an hafifletici görünebilir. Fakat acil çıkış kapısı nereye açıldığı yer çok da düşünülmez.

Hayatta seni motive edecek detayları senin belirlediğini unutma. Özel hayatında ve iş yaşamında mutluluk senin hakkın ! 

Ayrıca müşterilere karşı sunumsuz yakalanmak istemiyorsan çekmecene bir top kurdele atmayı unutma! 

 

Acil çıkış kapısı nereye açılıyor?

Genellikle gözlemlediğim, karton yığınlarının bulunduğu, kullanılmayan eşyaların yığıldığı ardiye denebilecek yerlere açılan acil çıkış kapıları oksijen oranının da fazla olmadığı yerlerdir. Sağlıklı düşünce için oksijen şart.

Sağlıklı düşünmek için neler yapmak gerekir?

Gerçeklerle Yüzleşin

Gerçekten neden istifa etmek istediğinizi düşünün. Karşı masadaki ofis arkadaşının bakışlarını mı sevmiyorsun? Patronunun odasındayken haykırıp odayı üzerine mi kilitlemek istiyorsun? Oturduğun sandalye mi rahatsız ya da masan mı dağınık? Yahut gerçekten özel hayatınla iş hayatını birbirine karıştırmadığına emin misin?

Eğer iş ortamında seni rahatsız eden birisi varsa ve o kişi ile çalışmak zorundaysan bu sorunu kolayca çözebilirsin. İnsan ilişkileri genellikle göz teması ile başlar. Bu durumda çalışma arkadaşın ile ortak çalışma yürütürken takvim üzerinden proje hakkında konuşabilir ya da bilgisayarına bakarken kafanla onaylayabilirsin. Az göz teması az huzursuzluk demektir.

Kendinizi Ödüllendirin

İşlerin üst üste biriktiği, zamanlama konusunda sıkıntı çektiğiniz bir anda aklınıza acil çıkışı kapısı geliyorsa sakince bu düşünceden uzaklaşın ve elinizi masanızın altında yer alan çekmeceye uzatın. Eminim, herkesin çocukluğundan kalma tetikleyici özelliğe sahip bir çikolatası vardır.

Hasta Olun

Evet, sağlıklı düşünmek için hasta olun. Yani gün içerisinde çalışırken kendinize sandalyenizin üzerinde 2 dakikalık molalar verin. Sırtınızı yaslayıp gözlerinizi kapatın hasta günlerinizde evinizde olduğu gibi ya da tatilde gibi işten sorumsuz

olduğunuz hayal edin. İki dakikalık duygusal bir hafifleme dahi önünüzdeki ofis içerisindeki saatleri daha verimli kılacaktır.

Küçük Değişiklikler Yapın

Eğer bulunduğun atmosfer sana kasvetli geliyorsa masanda küçük değişiklikler yapabilirsin. Düzenli kullandığın kahve kupanı renklendirebilirsin. Motivasyonunu artırmak için renkli kalemler ve kağıtlar kullanabilirsin. Yahut masa başı olmayan bir işin varsa gün içinde gözünün takılacağı saatine karar verirken gördüğünde seni mutlu edecek olanı seçebilirsin.

"İş hayatındaki sürprizlerin yüzde doksan dokuzu olumsuzdur."

~ Harold S. Geneen

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here