Güneş lekeleri nasıl geçer ?

güneş-lekesi

Porselen gibi bir cilde sahip olmak hepimizin hayalidir. Fondöten ya da BB krem kullanmamak, pudralara veda etmek isteriz. Ama yüzümüzdeki renk dengesini sağlamak için bir  türlü bunu başaramayız. Özellikle benim gibi yüzünüzde güneş lekeleri varsa fondötene güle güle demek imkansız gibidir.

Güneşe her maruz kaldığımda yaz kış demeden yüzümü ziyarete gelen ve kalıcı misafir olan güneş lekelerimden kurtulmak için çok yöntem araştırdım. Lazer tedavisi önerenler oldu. Kremler kullandım… Ama maalesef sonuç beni hiçbir zaman tatmin etmedi. Kremlere döktüğüm onlarca para boşa gitti, cildim yıprandı. Ben de bir köşede güneş lekelerim ile barışmaya çalıştım.

Yine bir gün sevgili anneciğim ile telefonda konuşurken güneş lekelerimden muzdarip olduğumu unutmamış olacak ki televizyon programında verilen tarif dikkatini çekmiş. Bir kere de bunu dene dedi. Telefonda annemle sohbet ederken telefonu omzum yardımı ile kulağıma sıkıştırmış bir yandan da tarifi not ediyordum. Annem mutlaka gece yapmadan önce maskeyi uygulamam gerektiğini söyleyince bir an hüzünlendim ve akşamı beklemeye başladım.

güneş-lekesi

Maske için malzemeler;

  • 1 tatlı kaşığı kuru maya
  • 1 yemek kaşığı kadar oksijenli su
  • 1 tane aspirin

Akşam yatmadan önce malzemeleri karıştırmak üzere mutfağa geçtim. Bir çay tabağına maya ve aspirini koyduktan sonra üzerine oksijenli suyu dökmeye başladım. Aniden reaksiyon veren maya bir anda köpürmeye başladı. İşaret parmağımın ucu ile malzemeleri nazikçe karıştırdım.

Aynanın karşısına geçip maskeyi yüzüme sürmeye başladım. Sıvı bir kıvamda olduğu için alışkın olduğum maskeler gibi değildi. Bu yüzden biraz zorlandım. Elimdeki tüm maskeyi yüzüme sürdüm. Annemin bilgilendirmesi üzerine 20 dakika maske yüzümde kalacak şekilde beklemeye başladım. Maske kurudukça yüzüm geriliyordu. Bu durum beni biraz korkutmuştu. Ama umut ya işte lekelerim çıkacak diye düşündüğüm için sabırla beklemeye devam ettim.

Bir yandan ev işlerini hallederken diğer yandan aklım maskenin sonuçlarındaydı. 20 dakika dolduktan sonra mutfağa gidip maskeden sonra yüzüme süreceğim limonu hazırladım.

Maskeyi yıkadığımda pembe tonlu cildim öne çıkmıştı. Bunun sebebi maskenin verdiği gerginlikti. Yüzüm ıslak haldeyken önceden kestiğim limondan avucuma sıkıp yüzüme sürdüm.

Yüzüm limonu da sahiplendikten sonra doğruca yatağa geçip uyudum. Limonun yüzümde kalması gerekiyordu.

Maskeyi ilk yaptığımda aşırı bir farklılık göremedim. 2-3 hafta üst üste haftada bir kez olmak üzere uyguladıktan sonra güneş lekesi pigmentlerinin kaybolduğunu fark etmeye başladım.

Bu maskeyi uyguladıktan sonraki gün güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat edin lütfen. Ben genellikle Pazar günlerimi evde geçirdiğim için Cumartesi akşamları maskeyi uygulayıp yüzüme limon sürüp uyuyorum.

Elveda güneş lekeleri !

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here