Farklar: Moda ve Stil

moda_stil_farkları

Moda ile stil geçmişten günümüze kadar her zaman en çok tartışılan ve kıyaslanan iki kavram olarak tanımlanırlar. Birbirlerinden tamamen kopuk seviyede ayrı olmasalar bile aynı kavramlar da değillerdir. Aralarında bulunan farkların her biri özel olmalarını sağlayan faktörler olarak kabul görür.

Moda ve Stil Farkları Nelerden Oluşur?

Bireysellik

Moda toplum genelini etkilemekle beraber, etkisi altına aldığı bireylerin de genel olarak değerlendirilebilmesini sağlar. Stil toplumsal olarak aynı şekilde devam ettirilemez bir kavramdır. Bireylerin kendilerini yansıtmalarını sağlayan özelliktedir. Bireylere ait sadece kıyafetler değil aynı zamanda hal ve tavırlardan başlayarak, yürüyüşe kadar etki eden kavram stildir. Moda için aynı durum söz konusu olmaz. Toplumsal açıdan belirli eğilimler belirleyici unsur olur.

Özgünlük

Özgünlük açısından stil tamamen fark yaratan ayrıntılardan oluşur. Moda için aynı durumun söz konusu olmamasıyla beraber daha çok kopyanın oluşmasına neden olur.

Stil Kalıcıdır

Moda ile stil arasındaki en önemli farkların başında kalıcılık detayları gelir. Stilin kalıcı şekilde devam etmesiyle beraber modanın genel olarak geçici şekilde devam ediyor olduğu görülür. Modada sürekli olarak bir değişim bulunurken, stilde ise süreklilik esasına dayalı bir ilerleyiş olduğu görülür.

Karakterin Dışa Vurumu

Stil karakterin dışa vurumun yansıtan parçalar bütününden oluşur, modada ana akımların takip edilmesi durumu söz konusu olduğundan dolayı karakter dışa vurumu yansıtılmaz. Genel eğilimin yönlendirdiği ürünlerin tercih edilmesini beraberinde getiren özelliktedir.

Alan Farklılıkları

Moda genel olarak toplumsal açıdan etki değerine sahip olan çok sayıda konu üzerinden değerlendirilebilen bir kavram olarak tanımlanır. Stil için aynı durum söz konusu olmaz. Moda, kıyafetin yanı sıra diğer alanlarda da her zaman belirli süre içerisinde etkiye sahiptir. Stil bireylere hitap eden kıyafet ve fark yaratacak diğer ürünler üzerinden değerlendirilir. Bu anlamda genel olarak alanları tamamen birbirlerinden ayrılmaktadır.

Yayılma Hızı

Moda belirli sürelerde aktif olarak ortaya çıktığından dolayı viral değerini taşır. Stil için aynı durumu geçerli olmaz. Kalıcılık esasında olduğundan dolayı genel olarak yayılabilirliğe sahip değildir. Bireysel anlamda belirleyici temel faktörlerle varlık gösterir.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here