Etkin İletişim Kurmanın 3 Altın Kuralı

etkin iletisim

İnsanlarla etkin iletişim kurmak bazen içinden çıkamadığımız hal alabiliyor. İş görüşmesinde nasıl davranmamız gerekir ? İlk defa bulunduğumuz bir ortamda yeni insanlarla kaynaşmak ne kadar kolaydır ? Bunların toplamında işinize yarayacağını düşündüğüm, 3 madde;

  1. Dakik olun.

İlk buluşmanızda ya da iş görüşmenizde dakik olun. Görüşme yerine tam vaktinde varmış olmanız bu görüşmede sizi 1-0 öne alır. Çünkü tam vaktinde oradasınızdır, güven sağlanmıştır. Bu durumda insanlarla yeniden buluşmak   için plan yaparken tereddütleri azaltmış olursunuz. Hatta karşı tarafın bir sonraki buluşmaya gelirken “tedirgin” olmasına kısacası kendisine çeki düzen vermesine sebep olur. Bu da sizin özgüveninizi bir adım önden adım attırır.

  1. Karşı tarafın gözlerine bakarak konuşun.

Bazen vücudumuz bizden daha çok konuşur. Her insanın farklı duyu algıları vardır, işitsel, duysal, görsel. Bu   yüzden bazılarımız konuşurken elini karşıdakinin koluna koyar vs. şeklinde.. Karşı tarafı dinlerken gözlerine odaklanmış olmak beynimizde çözümlenen seslerin ilk tepkisini ortaya koyarlar; inancımızı ya da inanmayaşımızı. Bu durum yine karşı tarafın daha dikkatli daha özenli olması yönünde itici güç olur.

  1. Ana konunuz için 15-20 dakika ayırın.

İki insan bir araya geldiği zaman sohbet tabi ki kaçınılmazdır. Fakat özel bir konu için konuşmak adına bir araya geldiyseniz, 15-20 dakikanızı ana konuya odaklanarak geçirin ve süre bittikten sonra konuyu konuşmayı bitirin.         Karşı taraftan aldığınız tepkiye göre gündelik muhabbetinize devam edebilirsiniz. Peki, neden ana konuya 15-20 dakika ayırmalı ? Bir konuyu tartışmak için genellikle 15-20 dakika yeterlidir. Süre uzadıkça fark edeceksiniz ki kendi içinizde aynı şeyleri tekrarlamaya başlamışsınız. Bu durum da konuyu ana konu olmaktan çıkarır ve                    sıradanlaştırır.

Ve muhakkak insanlarla randevulaşırken, ihtiyacınız kadar zaman talebinde bulunun. Bir kahve içme süresinde konuşulacak konuyu karşı tarafın tam bir gününü alarak konuşmayın. Bu durumda karşı taraf sizinle ikinci bir buluşma konusunda kararsız kalabilecektir.

Keyifli sohbetler dilerim..

 

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here