Captain Fantastic

captain-fantastic

Otobüse binmek için yarıştığımız, trafikte el freni çektiğimiz anlarda dilimizden özgürlüğüne kavuşan kelimeler şu şekilde sıralanıyor, bu şehri terk etmenin vakti gelmedi mi?

Kimsenin olmadığı bir sahil kasabasına yerleşip orada mükemmel doğa ile iç içe bir yaşantı sürmekten bahsederken aslında hala elimizde son moda; kremalar ile süslenmiş filtre kahvelerimizi yudumluyoruz ve etrafımız o kadar kalabalık ve kirli ki elimizdeki kahvenin kokusunu dahi almakta güçlük çekiyoruz.

Yoğun şehir hayatına kapılmışken bir de eğitim sorumluluğumuzun yüklendiği ve hayat boyunca “asla” kullanmayacağımızı düşündüğümüz bilgiler denizinde yüzerken şeffaf ama zararsız denizanaları belirir bu denizde ve aklımızı kurcalamaya başlar. Okulu bırakıp yoluma devam mı etsem?

İşte tam da günün temposunu yakalamaktan yorulduğunuz bir akşam telefon ekranından dahi keyif alarak izleyeceğiniz bu sürükleyici tek nefeslik şahane filme dair ufak ufak notlar;

Ben Cash (Viggo Mortensen), ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında eşi Leslie (Trin Miller)  ile birlikte Bodevan, Kielyr, Vespyr, Rellian, Zaja ve Nai adındaki 6 çocuğuyla medeniyet izolasyonuna sahip kendilerine özel atmosferin içinde her yeni güne sıcak ve samimiyet dolu merhaba ile başlamaktadırlar. Ben ve Leslie birer ebeveyn olarak çocuklarını kendi idealleri doğrultusunda kendi doğruları ile modern yaşama karşı vahşi hayat ile mücadelenin kalbinde kızıl, karizmatik birer entelektüel olarak yetiştirirler. Ancak çocukların hiçbir resmi kayıtlı okul eğitimleri bulunmamaktadır. Bunun yanında çocukları zor şartlar altında mücadeleye bir macera olarak bakarken yaşamlarını devam ettirebileceklerine dair avcılık, kendi yiyeceğini kendileri yetiştirmeleri konusunda her türlü detaya hakimdirler. Kendi doğal düzenleri içerisinde mutlu, eğlenceli ve macera dolu aile hayatlarına devam ederlerken anne Leslie’nin ona verilmiş olan son nefesi de tüketmesi ile dengeler bozulur. Leslie‘nin cenazesi için şehre gitmeleri gereken çocuklar medeniyet ile karşılaşmalarındaki ilk problemin yanı sıra annelerinin cenazesi ile ilgili olarak dedeleri ile yaşadıkları ikinci problemden sonra baba Ben ve altı nadide çocuk için zor günler başlamış oluyor.

captain-fantastic

Unutmadan, sistem karşıtı bu enfes filmi izlerken sigara molası bile vermek istemeyeceğinizi garanti ederim.

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here