Bir Sade Kahve Lütfen

Keyif kahvesi, yorgunluk kahvesi, güne merhaba kahvesi, iyi geceler kahvesi.. Kahve içmek için sonsuz sebepler bulabilirim. Öte yandan kısa arkadaş sohbetlerine kattığı sıcaklık da ayrı bir bahane oluyor. Bazen bir kahveye arkadaş arıyorum bazen de bir dostun şahane sohbetine bir kahve eşlik etsin istiyorum. Yanında bir de çikolata olunca yüzümde tanımsız bir mutluluk beliriyor. Sinirlenince kahve içip yatışıyorum, mutluluğumu da kahve ile taçlandırıyorum.

Yoğun olacağımı bildiğim günlerde çantama ilk alacağım şey içinde şahane, lezzeti bol kahve olan termosum olur. En yoğun anlarımın minik molası olan kahve ile kendimi ödüllendirir, çalışmaya devam ederim. Anlayacağınız üzere bu tür yoğun günlerde tercihim instant (hazır) kahveler oluyor. Hazır kahve denince de mutfağımda gözüme ilk ilişen Jacobs Monarch Millicano oluyor; kokusu davetkar lezzeti unutulmaz… Bir de kötü prensibim var süt tozu kullanmam. İlla ki süt olacak. Kahveyi başkası hazırlarsa bana biraz zahmet veriyorum. Ama benim de damak alışkanlığım bu yönde.

Dur, bir yudum daha kahve alayım.

Ayrıca en çok sevdiğim de insanlar ile etkileşim halinde olabildiğim cafelerde bilgisayarımı önüme alıp yazmak olur. Hem bu sayede garsonlarda yanıma yaklaşıp sürekli olarak bir isteğiniz var mı diye sormuyor. Hem de saatlerce gözümü mönü ile yormak zorunda kalmıyorum. Ne içersiniz sorusunun cevabı her daim belli:

“Bir sade kahve lütfen.”

Anlayacağınız üzere hazır kahveler konusunda fazla detaycıyım. Bu yüzden dış mekan tercihim her zaman Türk Kahvesi olur. Çünkü lezzeti şaşmaz, kokusu dağılmaz… Her daim arzu ettiğim mutluluğu bana sunar.

Peki nedir Türk Kahvesini özel kılan ?

Öncelikle telvesi ile ikram edilen tek kahve türüdür. Masaya yalnız gelmez, yanında su ve lokum yer alır. Hepsinden önemlisi ince ince nakşedilmiş fincanlar ile servis edilir. Bir anlığına atmosferden sıyrılıp kendinizi sarayosferde hissedebilirsiniz. Kim istemez ki kendini bu denli özel hissetmeyi ?

Yükte hafif ama pahada ağır denir ya, Türk Kahvesi o cinstendir işte.. Minik minik fincanların içinden kocaman kocaman huzur sunar ! Huzur ve mutluluk bir taşım kahve kadar uzağınızda..

 

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here