Avokado Maskesi

Avokado, B vitamini, E vitamini ve Potasyum (K) açısından zengin defnegiller familyasından gelen bir ağacın meyvesidir. Çeşitli salatalarını keyifle hazırlarım ve lezzetine doyamam.

Kendime ballı avokado hazırladığım bir gün kendimi alamayıp birden fazla avokadonun içini boşaltmışım bunu fark ettiğimde artık çok geçti. Avokado hava ile temas ettiğinde kısa sürede kararan bir meyvedir.

Yiyebileceğim kadar avokadoyu bir tabağa alıp malzemelerini eklemek üzere kenara aldıktan sonra bu yağlı meyvenin kış günlerinde kuruyan cildime iyi geleceğini düşündüm. Bir miktar bal ile karıştırdığım avokadonun üzerine her maskemin vazgeçilmezi olan limonu da sıktıktan sonra iyice ezdim. Krem kıvamını alana dek sürdürdüğüm bu ezme eyleminden sonra sıra işin eğlenceli kısmına gelmişti. Aynanın karşısına geçip önce saçlarımı at kuyruğu olarak sıkıca topladım. El yordamı ile cildime dağıttığım avokado maskesi yeşil rengi sayesinde yeşil olan gözlerimi daha da ortaya çıkardı ve bu da benim bu avokado maskesini daha çok sevmeme sebep oldu.

Yaklaşık 15 dakika kadar avokado yüzümde beklerken ben de ballı avokado lezzetimi daha da keyifli hale getirmek için ceviz kırmıştım. Cevizler ile bal ve avokadoyu birleştirip masanın üzerinde bıraktıktan sonra banyoya doğru yol aldım.

avokado_maskesi

Yüzümü yıkarken elimdeki ve cildimdeki yağ hissi bir türlü son bulmuyordu. Bir ara büyük bir hata mı yaptım acaba diye düşünürken elimin üst kısmını yani hiç avokado ile temas etmemiş olan kısmını yüzüme yanlışlıkla değdirdiğim de hissettiğim pürüzsüz yumuşaklık ile algılarımın doğru yöne geçtiğini anladım. Devamında yüzüme ne bir temizleyici ne de bir krem kullanmadım. Yaklaşık bir hafta kadar cildimin nem dengesi beni çok mutlu etmişti ve artık avokado maskesi rutinim haline gelmişti. Şu sıralar günlerim çok yoğun geçtiğinden rutinlerimi aksatıyorum ama her fırsatta avokado maskesi yaparak cildimi nemlendiriyorum. Zaten kullandığımız kremlerin çoğu E vitaminince zengin ve denge sağlamada rol oynuyor. Avokado gibi bir mucize ve vakit var ise değerlendirmek gerek!

Zamanla kendim için bir ölçü geliştirdim ve bu ölçü doğrultusunda maskemi uyguluyorum.

  • 1 tatlı kaşığı avokado içi
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığını dolduracak kadar limon suyu

avokado-maskesi

Lütfen limonu yeni kesmiş olduğunuza dikkat edin.

Ayrıca, bu maske ve anlattıklarım sadece kendi deneyimim farklı cilt tiplerinde farklı reaksiyonlar gösterebilir. Cildinizin tamamına uygulamadan önce lütfen lokal olarak bir deneme yaptıktan sonra maskeyi tüm yüzünüze uygulayın.

Nemli güzel günler!

TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here